BIP
1 Pułk Saperów imienia Tadeusza Kościuszki
AKTUALNOŚCI
Chwała bohaterom
03.09.2016
Poniemieckie lotnisko wojskowe w okolicach Starego Grodkowa było miejscem, w którym odbywały się uroczystości związane z uhonorowaniem pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

To właśnie tutaj, dokładnie 70 lat temu żołnierze oddziału kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, zostali zwabieni w zasadzkę i zdradziecko zamordowani podczas próby przedostania się na zachód.

Uroczystości rozpoczęły się dokładnie o godz. 14.00 wprowadzeniem sztandaru i kompani honorowej 1 Pułku Saperów. Po przywitaniu gości odbyła się msza polowa z ceremoniałem wojskowym w intencji pomordowanych. Zwieńczeniem uroczystości na płycie lotniska było odczytanie Apelu Pamięci oraz oddanie salwy honorowej w celu uczczenia pomordowanych w podgrodkowskim lesie. Oprawę muzyczną ceremonii zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Po przejściu uczestników uroczystości w rejon „polany śmierci” nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy przed krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni.

Uroczystość została objęta patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i patronatem honorowym wojewody opolskiego Adriana Czubaka.

 

 GALERIA ZDJĘĆ

 

Tekst: kpt Musiał
Zdjęcia: kpt. Ścigała

 

Michał Nowak


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych