BIP
1 Pułk Saperów imienia Tadeusza Kościuszki
AKTUALNOŚCI
Chwała Saperom !!!
24.04.2017
Tegoroczne Święto Wojsk Inżynieryjnych, potocznie zwane Dniem Sapera, z powodu Świąt Wielkanocnych, w brzeskim garnizonie obchodzone było w ubiegły piątek tj. 21. kwietnia.

Tegoroczne Święto Wojsk Inżynieryjnych, potocznie zwane Dniem Sapera, z powodu Świąt Wielkanocnych, w brzeskim garnizonie obchodzone było w ubiegły piątek tj. 21. kwietnia. Obchody, jak co roku, rozpoczęła Msza Święta w kościele garnizonowym w Brzegu, którą odprawił kapelan brzeskiego garnizonu - ksiądz major Sławomir GADOWSKI, a któremu towarzyszyli ksiądz prałat Bolesław ROBACZEK oraz ewangelicki duszpasterz wojskowy – pastor podpułkownik Sławomir FONFARA. We mszy wspólnie z pocztem sztandarowym, dowództwem, żołnierzami i pracownikami Pułku uczestniczyli także parafianie Parafii Wojskowej. W tym szczególnym dla całej społeczności saperskiej dniu, nie mogło zabraknąć rodziców poległego w 2011 roku w Afganistanie sapera brzeskiej jednostki - sierżanta Szymona SITARCZUKA.

Także w tym dniu żołnierze i pracownicy 1. Pułku Saperów w obecności licznie przybyłych gości spotkali się na uroczystej zbiórce jednostki. Wśród gości zaproszonych na obchody Dnia Sapera nie zabrakło przedstawicieli władz województwa, powiatu i miasta z Wojewodą Opolskim – panem Adrianem CZUBAKIEM na czele. Jak co roku, na uroczyste obchody saperskiego święta, przybyli także przedstawiciele służb mundurowych powiatu oraz instytucji współpracujących i sympatyzujących z brzeską jednostką. Wśród obecnych nie zabrakło byłych dowódców i żołnierzy brzeskiej jednostki oraz licznie przybyłych grupy dzieci i młodzieży. Dla tych ostatnich w ramach „Dnia Otwartych Koszar” przygotowano liczne atrakcje, w tym możliwość poznania specjalistycznego sprzętu używanego na co dzień nie tylko przez żołnierzy Pułku.

Dowódca Pułku, pułkownik Marek GOLAN, w serdecznych słowach skierowanych do wszystkich swoich podwładnych podziękował im za poniesiony w ciągu ostatniego roku trud i wysiłek związany z realizacją wielu zadań postawionych jednostce. Podkreślił, że znaczenie polskiego sapera nic nie straciło na swojej randze, a w sytuacji ostatnich wydarzeń mających miejsce w ostatnich dniach w Europie nabiera ono szczególnego znaczenia. Z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych Dowódca Pułku złożył żołnierzom i pracownikom wojska pułku serdeczne podziękowania za dotychczasowe osiągnięcia oraz życzył dalszych sukcesów zawodowych i zadowolenia z wykonywanej pracy. Z tej okazji Szef Sztabu Pułku, podpułkownik Zdzisław PIENIAWSKI, odczytał rozkazy okolicznościowe wyróżniające żołnierzy i pracowników wojska, którzy w szczególny sposób przyczynili się do osiągniętych przez Pułk sukcesów.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej major Krzysztof JAROSZEK odznaczony został Gwiazdą Afganistanu za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami kraju.

Wieloletnią tradycją obchodów Dnia Sapera w brzeskich koszarach jest nadanie szczególnie wyróżniającym się żołnierzom, w uznaniu ich zasług podczas wieloletniej służby, honorowego tytułu „Saper Roku”. Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali: w korpusie osobowym oficerów – podporucznik Robert KUCZKOWSKI, w korpusie osobowym podoficerów – starszy kapral Lech FIRSOWICZ, w korpusie osobowym szeregowych – starszy szeregowy Robert WOŁOSIUK.

Dowódca Pułku, w uznaniu osiągnięć w dowodzeniu i szkoleniu, wzorowym wykonywaniu zadań służbowych realizowanych na rzecz 1.psap oraz użytkowaniu środków technicznych wyróżnił tytułem honorowym „Wzorowy żołnierz RP”: majora Jacka OBIERZYŃSKIEGO, starszego chorążego sztabowego Mariusza RUSZELA, młodszego chorążego Damiana PYTLAKOWSKIEGO, sierżanta Wojciecha JAKUBIKA, plutonowego Grzegorza TALARA, starszego szeregowego Tomasza LASSOTĘ-KALIŃSKIEGO oraz starszego szeregowego Przemysława TRZOSA. Wyróżnienie tytułem honorowym „Wzorowy elew” otrzymali: szeregowy elew Radosław HUTNIK oraz szeregowy elew Wojciech DUDZIK. Nagrodą rzeczową wyróżnieni zostali: plutonowy Adrian SZYMOCHA oraz starszy szeregowy Robert WOŁOSIUK. Ponadto, 21 żołnierzy zawodowych oraz 4 żołnierzy służby przygotowawczej wyróżnionych zostało pismem pochwalnym ze zdjęciem wyróżnionego żołnierza na tle sztandaru. Dodatkowym urlopem wypoczynkowym wyróżnionych zostało 24 pracowników 1. Pułku Saperów.

Obchody Dnia Sapera to także możliwość do zorganizowania i przeprowadzenia Dnia Otwartych Koszar, dającego dzieciom i młodzieży szansę poznania specyfiki służby wojskowej. W tym roku około 1000 osób uczestniczyło z brzeskimi saperami w ich święcie oraz miało tą niepowtarzalną okazję zobaczenia naszej jednostki od środka. 

GALERIA ZDJĘĆ

 


Tekst i zdjęcia: mjr Jacek OBIERZYŃSKI

Jacek Obierzyński


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych