BIP
1 Pułk Saperów imienia Tadeusza Kościuszki
AKTUALNOŚCI
Piknik na Florydzie 2017
13.07.2017
Na obiektach szkoleniowych 1. Pułku Saperów trwa 17. już edycja „Pikniku na Florydzie” - wakacyjnej imprezy dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich Opolszczyzny.

Na obiektach szkoleniowych 1. Pułku Saperów trwa 17. już edycja „Pikniku na Florydzie” - wakacyjnej imprezy dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich Opolszczyzny. Przedsięwzięcie współorganizowane przez brzeskich saperów wraz z Opolskim Towarzystwem Oświatowo-Kulturalnym „Teraz Wieś” na stałe wpisało się do lipcowego kalendarza przedsięwzięć Pułku. Wzorem kilku lat poprzednich, tak i w tym roku jest ono współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, stąd tak ważna rola brzeskiej jednostki w jego realizacji. W dniach 11-13. lipca koszary brzeskich saperów odwiedzi prawdopodobnie około 2500 dzieci z różnych terenów województwa opolskiego. Oprócz świetnej zabawy przygotowanej przez żołnierzy Pułku, na najmłodszych czeka w Brzegu wiele innych atrakcji. Wśród nich są zwiedzanie Zamku Piastów Śląskich oraz wizyta w miejscowym mini Aquaparku.
Przy organizacji „Pikniku na Florydzie” zaangażowanych jest szereg instytucji i służb garnizonu, które wykorzystując formę zabawy starają się także prowadzić z uczestniczącymi w imprezie dziećmi zajęcia edukacyjno-profilaktyczne. Dlatego też i na tegorocznym „Pikniku na Florydzie” nie zabrakło przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej, Policji, Straży Pożarnej oraz służb medycznych.

Przygoda żołnierzy pułku z Piknikiem trwa od samego jego początku, dlatego nabyte w trakcie jego organizacji doświadczenia powoduje, że w wojskowych koszarach dzieci nie mają czasu na nudę.
W tym roku, wzorem lat ubiegłych, uczestnicy „Pikniku na Florydzie” mogli spróbować swoich sił w strzelaniu śrutem do celu z pistoletów pneumatycznych. Przygotowano także strzelanie z karabinka paintball’owego, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników Pikniku. Jak co roku, dużym powodzeniem cieszyły się także przejażdżki samobieżnym transporterem pływającym PTS-M, a na oczku wodnym znajdującym się na terenie ośrodka szkolenia o nazwie „Floryda” istniała możliwość popływania łodzią saperską. Zorganizowano także pokaz sprzętu wojskowego, w trakcie którego każde dziecko mogło stać się kierowcą Uniwersalnej Maszyny Inżynieryjnej czy operatorem trału przeciwminowego BOZENA-4. W wielu przygotowanych punktach rozlokowanych na Przykoszarowym Ośrodku Szkolenia każde dziecko na pewno znajdzie coś ciekawego dla siebie. Kucharze zadbali także o tradycyjną strawę dla uczestników pikniku przygotowując wyśmienitą grochówkę wojskową.


 

GALERIA ZDJĘĆTekst i zdjęcia: mjr Jacek OBIERZYŃSKI

Jacek Obierzyński


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych