BIP
1 Pułk Saperów imienia Tadeusza Kościuszki
AKTUALNOŚCI
Uroczystości upamiętniające 71. rocznicę mordu w Starym Grodkowie
09.09.2017
W sobotę (9 września) na płycie byłego lotniska w Starym Grodkowie żołnierze naszego pułku uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej ofiary mordu na Żołnierzach Niezłomnych z oddziału kpt. Henryka Flamego „Bartka”.

Tegoroczne obchody rocznicowe zorganizowano pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W pierwszej części zostały odczytane przemówienia prezydenta RP, lokalnych władz, jak i rodzin pomordowanych żołnierzy oraz wręczono pośmiertną nominację córce kpt. Jana Przewoźnika. Następnie w obecności licznie zgromadzonych uczestników odprawiona została Msza Święta prowadzona przez ks. biskupa Andrzeja Czaję.

Druga część uroczystości odbyła się na „Polanie Śmierci”, która od 3 września 2016r. otrzymała status Miejsca Pamięci Narodowej. To tam, w głębi lasu, rok temu saperzy 1psap przyczynili się do odkrycia mogił 30 mężczyzn i dwóch kobiet zamordowanych przez komunistów 71 lat temu. Licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod krzyżem upamiętniającym ks. mjr. Rudolfa Marszałka – kapelana i przyjaciela Żołnierzy Zgrupowania „Bartka” po czym Szef Sekcji Wychowawczej 1psap - mjr Błażej Lenard odczytał Apel Pamięci, a kompania honorowa oddała salwę na cześć poległych. Na zakończenie Orkiestra Reprezentacyjna z Żagania, która zapewniła oprawę muzyczną w trakcie uroczystości, odegrała Marsz Rotmistrza Pileckiego.

 


 

GALERIA ZDJĘĆ


 
Michał Nowak


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych