BIP
1 Pułk Saperów imienia Tadeusza Kościuszki
AKTUALNOŚCI
Rozpoczęcie ćwiczenia pk. DRAGON-17 w m. NOWOGRÓD
20.09.2017
Szef Wysuniętego Punktu Kierowania Ćwiczeniem na kierunku Nowogród płk Bogdan Papierski rozpoczął uroczystym apelem w dniu 20. czerwca 2017 r. udział pododdziałów w ćwiczeniu z wojskami pk. DRAGON-17.

W szkoleniu poligonowym w Nowogrodzie uczestniczy ponad 220 żołnierzy oraz blisko 120 jednostek sprzętu wojskowego wydzielonych 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia oraz 1. Pułku Saperów z Brzegu. Znaczną liczbę pododdziałów ćwiczących stanowią żołnierze rezerwy, powołani do służby na czas ćwiczenia.

 

Zasadniczym zadaniem żołnierzy 2. Pułku Inżynieryjnego, który reprezentuje w ćwiczeniu 1. batalion drogowo-mostowy z Dęblina jest realizacja zadań wsparcia inżynieryjnego przez kompanię pontonową, w celu zapewnienia swobodnego manewru wojsk własnych. Kulminacyjne przedsięwzięcia zaplanowano na 26. i 28. września, kiedy to przez rzekę Narew pontonierzy urządzą
i utrzymają przeprawę mostową z parku PP-64. Żołnierze 1 Pułku Saperów zabezpieczają łączność, działają w ramach pozoracji pola walki oraz realizują zadania kierownictwa ćwiczenia.

 

W ramach uroczystego apelu płk Papierski podkreślił wagę ćwiczenia  i udział w nim wojsk inżynieryjnych, zwrócił uwagę na zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas realizacji zadań taktycznych. Nawiązał także do historycznego miejsca przeprawy gdzie w 1939 r. rejon Nowogrodu był włączony w system obrony Wizny – kiedy to kilkuset polskich obrońców pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa bohatersko odpierało w dniach od 7 do 10 września 1939 r. atak XIX Korpusu III Rzeszy dowodzonego przez Heinza Guderiana.

 

Na zakończenie życzył wszystkim zrealizowania wszystkich postawionych zadań, pomyślności i saperskiego szczęścia. Błogosławieństwa duszpasterskiego udzielił ćwiczącym ks. por. mar. Tomasz Olszewski.

 

Tekst i zdjęcia: por. Krzysztof Krawczyk

 


 

GALERIA ZDJĘĆ


 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych