BIP
1 Pułk Saperów imienia Tadeusza Kościuszki
AKTUALNOŚCI
BORSUK-17. Sprawdzian umiejętności 1.binż
27.11.2017
Zgodnie z założeniami taktycznymi Ćwiczenia Dowódcy 11.DKPanc 1 batalion inżynieryjny z 1 Pułku Saperów w części głównej ćwiczenia wszedł w podporządkowanie Dowódcy 17 Brygady Zmechanizowanej.

Brygada Zmechanizowana w ramach Ćwiczenia BORSUK-17 wykonywała zadania bojowe w ramach operacji obronnej. Po otrzymaniu rozkazu od Dowódcy 17.BZ sztab 1.binż przystąpił do procesu planowania, by następnie dowódca batalionu ppłk Arkadiusz PRYKOWSKI mógł postawić zadania do praktycznej realizacji podległym dowódcom.

Pomimo, iż głównym celem Ćwiczenia BORSUK -17 miało być sprawdzenie zdolność 17.BZ do praktycznej realizacji zadań bojowych, to dla saperów z 1 Pułku był to prawdziwy sprawdzian umiejętności bojowych i kunsztu wojskowego. Działaniom tym czujnym okiem przyglądał się Dowódca 1.psap płk dypl. Marek GOLAN, którego przybycie na zgrupowanie poligonowe pokazało jak ważnym przedsięwzięciem jest ćwiczenie. Pododdziały batalionu zadania wykonywały profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem. Batalion okazał się dobrze przygotowany do realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego pododdziałów walczących.

Ćwiczenie BORSUK-17 dobiega końca, lecz jak to bywało w prawdziwych konfliktach zbrojnych i tym razem saperzy czekają aż ucichną działa, żeby wykonać ostatnie zadania. Bo jak to bywa z saperami to ich praca nie polega tylko na niszczeniu i burzeniu ale też budowaniu i usuwaniu skutków wojen.


 

 

kpt. Tomasz GOZDEK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych