1 pułk saperów

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
12 listopada 2020
Szef MON do żołnierzy: pokonałeś koronawirusa - oddaj osocze
Szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił się we wtorek z apelem do żołnierzy, którzy zakazili się koronawirusem i wyzdrowieli, aby oddawali osocze. "Oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie; sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze" - zadeklarował minister.

"Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych. Jest coraz częściej stosowane, ale niestety brakuje go w centrach krwiodawstwa" - podkreślił szef MON w komunikacie opublikowanym we wtorek przez resort.

Minister zaznaczył, że oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie i wpisuje się w etos polskiego żołnierza.

"Proponuję wziąć przykład z gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, który był jednym z pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce i nie wahał się ani chwili, by oddać osocze po wyzdrowieniu. Sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze" - zadeklarował.

Błaszczak podziękował też żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią; podkreślił, że służą oni na pierwszej linii frontu. "Jestem przekonany, że kolejny raz udowodnicie, że na żołnierzach zawsze można polegać" - podkreślił.

25 października Błaszczak poinformował na Twitterze, że miał zrobiony test na obecność koronawirusa i jego wynik jest dodatni. Izolację zakończył w piątek. Wiosną zakażenie koronawirusem przeszedł gen. Jarosław Mika, który po wyzdrowieniu oddał osocze krwi.

Narodowe Centrum Krwi poinformowało, że ratunkiem dla ciężko chorych jest terapia osoczem od ozdrowieńców – osób, które wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo.

Takie osoby, jeśli chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18–65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów. (PAP)

 


 Link do obejrzenia filmu poniżej:

 

autor: Monika Zdziera

 

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej

tel. 261 846 528

media.comon@mon.gov.pl

www.mon.gov.pl

 

generuj pdf
go-up
Kontakt

1 pułk saperów
Sikorskiego 6
49-300 Brzeg
tel. 261637902
fax. 261637282
1psap.rzecznik@ron.mil.pl

    
  • BIP