1 pułk saperów


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
Symbolika

Odznaka Pamiątkowa na płaszczyźnie koła przedstawia stylizowane 3 kotwice będąca herbem Brzegu, co symbolizuje więź żołnierzy Brygady z regionem W centrum odznaki znajduje się minka saperska oraz cyfra 1. Na odznace umieszczono czerwono-czarne koło, w które są wpisane wieńce z liście dębu i wawrzynu oraz wstążka orderu wojennego Krzyża Virtuti Militari. Pomiędzy ramionami wieńców u podstawy znajdują się trzy kamienie oznaczające trzy dziedziny sztuki saperskiej: minerstwo, przeprawy, fortyfikacje.

 

 

 

Oznaka rozpoznawcza Pułku barwami i symbolika nawiązuje do flagi brygady oraz odznaki honorowej. Jest to tarcza o wymiarach 6,5 cm x 8 cm. Czerwono czarne barwy ukośnie przedzielone wstążeczką Orderu Wojennego Krzyża Virtuti Militari. Na czerwonym tle w górnej części znajduje się herb Brzegu, w który wpisana jest minka Saperska. W dole na czarnym tle znajduje się cyfra 1.

 

                                                                 

 

Proporczyk o barwach czerwono czarnych. Po lewej stronie znajdują się stylizowane złote inicjały TK (Tadeusz Kościuszko), które kształtem nawiązują do inicjałów zamieszczonych na sztandarze pułku.

 

                                                            

 

Symbolika 1psap zatwierdzona i wprowadzona Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 462/MON z dnia 8 grudnia 2011r.[1][1] Decyzja Ministra Obrony Narodowej nr 462/MON z dnia 8 grudnia 2011r

    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

1 pułk saperów
Sikorskiego 6
49-300 Brzeg
tel. 261637902
fax. 261637282
1psap.rzecznik@ron.mil.pl

    
  • BIP